עובדים שמתמודדים עם הליקובקטר פילורי לרוב מרגישים שהוא משבש את איכות החיים שלהם ופוגע גם בשגרת העבודה שלהם, אך בעזרת אבחון מקדים וטיפול תואם אפשר לטפל בו ולמגר אותו. מה זה הליקובקטר פילורי ומה התסמינים שהוא מציג? כיצד מאבחנים ומטפלים בהליקובקטר פילורי? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מה זה הליקובקטר פילורי?

חיידק הליקובקטר פילורי הוא החיידק הידוע היחידי שמסוגל לחיות ולשגשג על גבי רירית דופן הקיבה החומצית. החיידק הזה נצמד לתאי האפיתל בקיבה, יוצר סביבם תגובה דלקתית ומחליש את מערכת החיסון. הוא אחראי למספר מחלות של דרכי העיכול, כמו דלקת בקיבה, אולקוס, כיבים בקיבה ועוד, והוא נפוץ בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 40.

מה התסמינים של הליקובקטר פילורי?

כשהליקובקטר פילורי מצליח לשגשג, הגוף עשוי לפתח את התסמינים הבאים:

כיצד מאבחנים הליקובקטר פילורי?

ישנן מספר שיטות לאיתור הליקובקטר פילורי בקיבה:

 

 

כיצד מטפלים בהליקובקטר פילורי?

הטיפול כנגד הליקובקטר פילורי משלב טיפול כולל לכל גורם המשפיע על תפקוד הקיבה ומערכת החיסון, שכן החיידק שגשג בגלל חולשה חיסונית וחוסר איזון של מערכת העיכול. דרכי הטיפול המקובלות הינן:

לסיכום

הליקובקטר פילורי הינו חיידק המשגשג בקיבה ועלול לגרום לכאבים ואי נוחות בבטן, בחילות והקאות ותחושת בעירה, וכן לגרום למחלות כמו דלקת בקיבה או אולקוס. ניתן לאבחן הליקובקטר פילורי באמצעות תבחין נשיפה, בדיקת צואה או גסטרוסקופיה וביופסיה, ודרכי הטיפול כוללות טיפול משולש או מרובע המשלבים אנטיביוטיקות עם תרופת PPI, התאמת תזונה מאוזנת למטופל וכן טיפול להפחתת לחץ נפשי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.