עמותת אחינועם בראשות האחים איל, רפי ומשה אדרעי פועלת מזה שנים רובת לטובת קידום הפריפריה בישראל, וצמצום הפערים בחברה הישראלית. למעשה, מדובר באחת מהעמותות החשובות ביותר במדינת ישראל, הן בשל ההשפעה הרבה על בני ובנות נוער שמתגוררים באזור הפריפריה אבל גם בזכות תוכניות מהפכניות אשר זוכות לתמיכה גורפת הן מצד גורמי הרווחה והן מצד הרשויות המקומיות. אם עדיין לא שמעתם על העמותה, זה הזמן להכיר פועלה ואת העומדים בראשה.

קידום הפריפריה בישראל – מטרת העל של עמותת אחינועם

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית שמצליחה מזה שנים רבות לקדם את הפריפריה בישראל, וזאת על ידי קידום של תוכניות אותן הגו המייסדים רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי אשר נולדו וגדלו בעיר צפת. מתוך אהבה לאזור כמו גם הבנה כי רשויות הרווחה אינן מצליחות לסייע בצורה מלאה לבני ובנות הנוער, החלו בעמותה לקדם שורה של תוכניות שמתבצעות בערים רבות ברחבי הארץ. אחת מהתוכניות המובילות של העמותה היא שיפוץ מבנים וספריה בעיר צפת, כחלק ממטרה ליצור תשתית חינוכית איכותיות בעבור התלמידים. בנוסף, מפעילה העמותה תוכניות ארוכות טווח שנועדו לסייע לבני ובנות נוער המתגוררים באזור הפריפריה להגשים את עצמם, וזאת על ידי בנייה של תוכנית בהתאמה אישית.

ליווי ארוך טווח לבני ובנות נוער מאזור הפריפריה – בהתנדבות מלאה

תוכנית הליווי ארוכת הטווח של העמותה מתחילה מגיל 16 ונמשכת בתחנות חשובות כמו הצבא, אקדמיה ושוק התעסוקה. המטרה של התוכנית היא לספק לבני ובנות נוער מאזור הפריפריה את ההזדמנות לקדם את עצמם ואת היכולות שלהם, וזאת על ידי קידום של אורח חיים עצמאי. תוכנית זו אותה הגה רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי היא תוכנית חדשנית שמהווה  חלק משמעותי מקידום הפריפריה, כל זאת כחלק מהבנה כי באמצעות הליווי ניתן לסייע לבני ובנות נוער אשר מתמודדים עם אתגרים, וזאת על ידי הסרה של חסמים וכן יצירה של מערכת משומנת שפועלת למענם  ובשבילם. תוכנית הליווי הזו הצליחה לסייע לאלפי בני נוער, ועדות לכך ניתן למצוא בתגובות המצוינות אותן קיבלו בעמותה  ומוצגות באתר הרשמי.

 

 

לא משאירים אף תלמיד מאחור – תוכנית חלוקת מחשבים בפריסה ארצית

תוכנית נוספת למען הפריפריה וכן הקטנת הפערים היא תוכנית חלוקת מחשבים שהחלה בזמן תקופת הקורונה, ונמשכת עד לימים אלו ממש. במסגרת התוכנית אוספים המתנדבים של עמותת אחינועם בראשות האחים רפי אדרעי, איל אדרעי וכן משה אדרעי מחשבים מחודשים או חדשים ומחלקת אותם באזורי הפריפריה בעבור נערים ונערות שידם אינה משגת. תוכנית זו מקודמת על רקע של בקשות רבות שאותם קיבלו בעמותה, ועל כן המייסדים ביחד עם המתנדבים פועלים מתוך מטרה להמשיך אותה ולהתרחב גם לערים נוספות, כחלק מצמצום פערים וכן יצירה של מערכת חינוך איכותיות שמגיעה לידי ביטוי גם באזורי הפריפריה.

לסיכום

עמותת אחינועם דוחפת קדימה את הפריפריה, בהתנדבות מלאה ועם שימת דגש על התרחבות של תוכניות הליווי ארוכות הטווח גם לאזורים נוספים ותוך התמקדות באזורי הפריפריה. הפעילות הענפה לצד מערך המתנדבים שמלווה את המייסדים מאז הוקמה הוא זה שהופך את העמותה לחשובה מאוד בעבור בני ובנות נוער מאזור הפריפריה, כפי שניתן להתרשם מהתגובות האהודות הן מצד הרשויות והן מצד המשפחות, כאשר בקנה ישנן תוכניות נוספות שנועדו להגשים את האג'נדה החברתית של עמותת אחינועם.