מה מיוחד בניהול אתר אינטרנט לציבור הדתי? מסתבר שלא מעט דברים:

לשים לב לזמני הפעילות

אתרי אינטרנט רגילים, פעילים כמעט תמיד באופן רצוף. כל יום וכל השנה. יש אפילו אתרים דתיים שלא מושבתים באופן מלא בשבת ("בחדרי חרדים" למשל). עם זאת, כאשר ציבור הגולשים באתר הוא דתי, ישנם ימים שבהם חלקם, בהתאם לאמונתם, לא אמורים לעשות זאת. לכן, הפסיקו את פעילות האתר לפני כניסת השבת ולפני כל מועד אחר שבו הדבר רלבנטי (כמו יום כיפור). באתרי מסחר, יש בכך גם היבט של "מקח וממכר בשבת וחג" ויש האומרים שיכולים להיות גם היבטים נוספים (כגון איסור "שטרי הדיוטות"). טיפ: אם לאתר מגיעים גם גולשים מרחבי העולם, זמני כניסת השבת והחגים עשויים להיות שונים בהתאם.

קידום אתרים

קידום אתרים במנועי חיפוש או קידום ברישות החברתי, הם דברים חיוניים בשיווק אתר. עקרונית, כך הדבר גם לגבי אתרים בנושאים דתיים או לציבור דתי. עם זאת, השבתת האתר בזמנים מסוימים מסבכת את המצב וחשוב להתייעץ על כך עם מומחה SEO. פגיעה בקידום תצמצם גולשים שמגיעים לאתר. מצד שני, עצם היות האתר "אתר שומר שבת" עשויה להביא לכך שאנשים מסוימים יעדיפו אותו על פני המתחרים.

מנהלים אתר אינטרנט דתי כל מה שחשוב שתדעו

להבין את הקהל

חיוני להבין מה קהל הגולשים מחפש ובמידה רבה, מה הוא לא רוצה לראות באתר. מאחר שמדובר לרוב על קהל עם מידה מסוימת של גיוון, יש למצוא את המכנה המשותף שיתאים לכולם. אם נכנסים לאתר למשל גם רפורמים וגם חרדים, חשוב להימנע מתכנים שירחיקו את הגולשים החרדים, גם אם הם ימצאו חן בעיני הרפורמים. לשם כך, רצוי באופן אידיאלי שאדם דתי ינהל את התכנים. נושא בולט לדוגמא, הוא תמונות נשים וכאן הגישה הבטוחה תהיה להימנע מהן לגמרי. וזה אומר אגב, שאם יש לכם צ'טבוט.. כן זו לרוב צ'טבוטית. וזה לא רעיון טוב.

להבין את הטכנולוגיה

מאחורי הקלעים, אפילו הטכנולוגיה בה גולשים דתיים עושים שימוש, עשויה להיות שונה בהיבטים משמעותיים. חלק ניכר מהם, גולשים עם שירותי סינון תכנים. זה אומר בין השאר שהשירות עשוי לחסום באופן אוטומטי סרטוני יוטיוב. עוד היבט חשוב, הוא שדווקא סמארטפונים, שמקושרים כביכול בעיקר לגולשים חובבי קדמה וחדשנות, הם סוג המכשיר שבולט יותר בציבור הדתי. זאת, מאחר שלחרדים רבים אין מחשב אישי בבית.

ידידותיות לגולשים חדשים

למרות שאפילו הציבור החרדי עושה שימוש רחב ומתרחב באינטרנט, יש בו עדיין הרבה גולשים חדשים יחסית. כדאי לקחת זאת בחשבון, עם ממשק משתמש ידידותי ופשוט מספיק ועם תמיכה טכנית טובה.

לסיכום

גם הציבור הדתי גולש כיום באינטרנט וזה כבר לא נחשב לדבר יוצא דופן. עם זאת, מי שמנהל אתר כזה, חייב להיות מודע לנקודות מפתח, דוגמת אלה שפירטנו כאן.