זה לא סוד שבישול ואפייה מהווים פעילות המאפשרת ליצור רגיעה נפשית, וזאת בעקבות היכולת ליצור במסגרת הבישול והאפייה מגוון רחב של מנות איכותיות וטעימות. בעבור ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז, מדובר בהזדמנות מצוינת ליצור בעבורכם מערך תומך אשר יוביל ליצירה של מערך המבוסס על ריפוי ועיסוק, כל זאת כחלק מיצירה של מערך אשר נועד להוביל ליצירה של גשר בין עולם הטיפול האלטרנטיבי לבין חיים המתבצעים במסגרת של קהילה ואפילו מסגרת קבוצתית, כל זאת כחלק משילוב של ילדים בפעילות חווייתית.

הפרעות קשב וריכוז  – כל מה שצריך לדעת

הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים הן הפרעות שכיחות הנוצרות בהשפעה של נוירו-כיכרוגית שמובילה לפעלתנות יתר לצד נדידת מחשבות, חולמנות לצד קשיי התארגנות. בנוסף, ילדים שמאובחנים עם הפרעה זו עלולים לחוות קשיים גם במרקם החברתי, כאשר לצערנו יש לא מעט סטיגמות הכרוכות בהשפעות של קשב וריכוז. מידע על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מהווה דרך מצוינת בעבורכם כהורים לשפוך אור אודות הנושא הזה ואף להוביל ליצירה של מערך אשר מאפשר להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז, כאשר על פי ההערכות המקצועיות בין 7%-10% מקרב הילדים עד גיל 18 מתמודדים עם ההפרעה הזו, כאשר חשוב לזכור כי הפרעה זו איננה חולפת מעצמה אלא היא מלווה את הילדים גם בבגרותם. בשביל לסייע לילדים ניתן לנקוט במספר פעולות, כאשר אחת מהפעלות הללו היא פעולת ריפוי ועיסוק המבוססת בין היתר על שילוב של בישול ואפייה בתהליך של קבלת אחריות לצד מסוגלות אישית אשר היא הכרחית בעבור ילדים אשר מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז.

 

 

אם הילד מגלה תסמינים הכוללים בין היתר קושי בניהול זמן, קושי לעקוב אחר מטלות ומשימות, נטייה לשכחנות, הפגנת חוסר רצון כלפי ביצוע משימות וכן מפגין ניתוק או ריחוק כאשר מדברים אליו, זה הזמן לפנות לקבלת אבחון ולאחר מכן לבנות תוכנית טיפול המבוססת בין היתר על טיפול תרופתי, רגשי וכן תחום של ריפוי ועיסוק אשר כולל בין היתר בישול ואפייה.

כיצד בישול ואפייה עשוי לסייע להתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז?

בעבור ילדים, פיתוח של מיומנות ומסוגלת עצמית היא קריטית לטובת גיבוש הזהות אך גם התמודדות עם שלל הפרעות, כמו למשל הפרעת קשב וריכוז. פעילות משותפת המתבצעת במסגרת שהות במטבח יכולה לסייע לא רק לטובת יצירה של זמן איכות משפחתי אלא גם לטובת התמקדות בפעולה ובהתאם לכך יצירה של מערך תומך במסוגלות של הילד,  אולם בשביל ליצור את המעטפת הנכונה מומלץ בעבור הורים שילדיהם אובחנו עם הפרעת קשב וריכוז לפנות לקבלת הדרכה הורית אשר יכולה לסייע לטובת יצירה של מערך תומך גם בכם, כחלק מהבנה כי התסמינים של הפרעת קשב וריכוז משפיעים לא רק על הילד אלא על המרקם המשפחתי. ביצוע פעולות פשוטות כמו חיתוך, טיפול בחומרי גלם לצד יכולת להתרכז בפעולה אחת לאורך זמן מגביר את הביטחון והדימוי העצמי של ילדים, ובהתאם לכך ליצור מערך שיוביל ליצירה של מערך תומך המבוסס בין היתר על ריפוי ועיסוק שמגיע לידי ביטוי במסגרת של בישול או אפייה.

לסיכום

הילד אובחן עם הפרעות קשב וריכוז? אין מדובר בגזרת גורל. באמצעות שילוב של פרקטיקות טיפול הלקוחות מעולם הריפוי ועיסוק, טיפול רגשי ובעת הצורך ובעקבות התייעצות עם פסיכולוג גם טיפול תרופתי, ניתן יהיה להוביל ליצירה של איזון רגשי שיגיע לידי ביטוי בפיתוח של מיומנות אישית ובהתאם לכך גם הגברת היכולת ליצור מערך תומך המתבצע גם במסגרת המשפחתית אבל גם במסגרת  טיפולית ממוקדת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.